HD 206509

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 206509
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 40м &1000000000000043300000043,3с[1][2]
Деклинација +54° 52′ &1000000000000002000000020″[1][2]
Привидна величина (V)6.2[1][2]
Особености
Спектрален типK0III[1][2]
U−B боен показател0.96[1][2]
B−V боен показател1.16[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.96 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 4 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+54 2595,SAO 33656,HD 206509,HR 8290
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 206509 (BD + 54 2595, SAO 33656, HR 8290) — ѕвезда со привидна величина од 6.2, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 40м &1000000000000004329999943.3с и деклинација +54° 52′ &1000000000000002000000020″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.