70 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
70 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 27м &1000000000002136500000021,365с
Деклинација +37° 02′ &1000000000003439400000034,394″
Особености
Спектрален типB3V
B−V боен показател-0.140
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−18.60±1 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 2.268±0.170 mas/yr
Dec.: 2.011±0.184 mas/yr
Паралакса (π)2.4918 ± 0.1306 mas
Растојание1310 ± 70 ly
(400 ± 20 pc)
Податоци
Други ознаки
70 Cyg, BD+36 4568, HIP 105942, SAO 71358
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

70 Лебедѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,142.