70 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
70 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 27м &1000000000002136500000021,365с
Деклинација +37° 02′ &1000000000003439400000034,394″
Особености
Спектрален тип B3V
B−V Боен показател -0.140
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−18,60 ± 1 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 2,268 ± 0,170 млс/г
Дек.: 2,011 ± 0,184 млс/г
Паралакса (π)2.4918 ± 0.1306 млс
Оддалеченост1.310 ± 70 сг
(400 ± 20 пс)
Податоци
Други ознаки
70 Cyg, BD+36 4568, HIP 105942, SAO 71358
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

70 Лебедѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,142.