NGC 7026

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7026

{{{опис}}}

Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 6 м 18,6 с
Деклинација +47° 51' 10""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
10,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,7
Физички податоци
Привидни димензии 0,75' x ?'
Историја
Откривач Шербурн Весли Бернам
Откриена 6 јули 1873
Други ознаки PK 89+0.1, CS=14.5

NGC 7026планетарна маглина во соѕвездието Лебед, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7026 се споменува и како PK 89+0.1, CS=14.5.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 6 јули 1873 година од страна на Шербурн Весли Бернам, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 6 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7026 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,7 m.[2] NGC 7026 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,75'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 6 м 18,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +47° 51' 10"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7026 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 85; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3592. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 589.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]