HD 189276

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 189276
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0 (ICRS)      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 55м &1000000000553780600000055,37806с [1]
Деклинација +58° 50′ &1000000000045483400000045,4834″ [1]
Прив. величина (V) 4,96[2]
Оддалеченост916[1] сг
(281 пс)
Други ознаки
BD+58 2013, FK5 3591, HD 189276, HIP 98073, HR 7633, SAO 32122
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 189276ѕвезда во соѕвездието Лебед. Нејзината светллинска величина е 4,96.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Van Leeuwen, F. (2007). „Validation of the new Hipparcos reduction“. Astronomy and Astrophysics. 474 (2): 653. arXiv:0708.1752. Bibcode:2007A&A...474..653V. doi:10.1051/0004-6361:20078357.
  2. Ducati, J. R. (2002). „VizieR Online Data Catalog: Catalogue of Stellar Photometry in Johnson's 11-color system“. CDS/ADC Collection of Electronic Catalogues. 2237. Bibcode:2002yCat.2237....0D.