RT Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
RT Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 43м &1000000000003776600000037,766с
Деклинација +48° 46′ &1000000000004133500000041,335″
Особености
Спектрален тип M2-7e
B−V Боен показател 1.270
Променлив тип Мирида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-116.00±4.5 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −10,711 ± 0,113 млс/г
Дек.: 12,706 ± 0,100 млс/г
Паралакса (π)1.1261 ± 0.0569 млс
Оддалеченост2.900 ± 100 сг
(890 ± 40 пс)
Податоци
Други ознаки
RT Cyg, BD+48 2942, HIP 97068, SAO 48773
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

RT Лебедпроменлива ѕвезда Мирида во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,45.