RT Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
RT Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 43м &1000000000003776600000037,766с
Деклинација +48° 46′ &1000000000004133500000041,335″
Особености
Спектрален типM2-7e
B−V боен показател1.270
Променлив типМирида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-116.00±4.5 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −10.711±0.113 mas/yr
Dec.: 12.706±0.100 mas/yr
Паралакса (π)1.1261 ± 0.0569 mas
Растојание2.900 ± 100 ly
(890 ± 40 pc)
Податоци
Други ознаки
RT Cyg, BD+48 2942, HIP 97068, SAO 48773
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

RT Лебедпроменлива ѕвезда Мирида во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,45.