Sh2-101

Од Википедија — слободната енциклопедија
Sh2-101
маглина
SH2-101 - The Tulip Nebula - 2011-06-06 (5806773518)
Sh2-101
Фото: Чак Ајуб
Податоци од набљудување: епоха J2000,0
Ректасцензија20ч 00м &1000000000000293700000029,37с
Деклинација35° 19′ &1000000000000013900000013,9″
Оддалеченост6.000 сг   (1.800 пс)
Привидна величина (V)9.0
Привидни димензии (V)16' x 9'
СоѕвездиеЛебед
ОзнакиШарплес 101, Sh2-101, Лебедов ѕвезден облак
Поврзано: Списоци на маглини

Шарплес 101 (Sh2-101) — H II област[1] оддавачка маглина со местоположба во соѕвездието Лебед. Позната и под името Лале бидејќи наликува на лале на фотографиите. Била каталогизирана од страна на астрономот Стујарт Шарплес во неговиот каталог на маглини од 1959 година. Се наоѓа на растојание од 6,000 светлосна годинаs (5.7×1016 kм; 3.5×1016 ми) од Земјата.

Sh2-101, во полето набљудувано од Земјата, е во близина на микроквазарот Лебед X-1, објект за кој се смета дека е првата забележана црна дупка. Лебед X-1 е светлата ѕвезда близу долниот десен агол на сликата прикажана во инфокутијата.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sh2-101“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
  2. „Emission Nebula Sh2-101 and Cygnus X-1“. Bibcode:1993ApJ...418..100Z. doi:10.1086/173374.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]