Прејди на содржината

NGC 7822

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7822

{{{опис}}}

Соѕвездие Кефеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 3 м 36 с
Деклинација +67° 9' 0""
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Привидни димензии 100' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 16 ноември 1829
Други ознаки LBN 583, CED 214A, in Sh2-171

NGC 7822оддавна маглина во соѕвездието Кефеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7822 се споменува и како LBN 583, CED 214A, in Sh2-171.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 16 ноември 1829 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7822 е од видот EN.[1] NGC 7822 има само една позната привидна димензија, која изнесува 100'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 3 м 36 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +67° 9' 0"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7822 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 15; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4026. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 548.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]