Прејди на содржината

Калифорнија (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калифорнија
оддавна маглина
Податоци од набљудување: епоха J2000,0
Ректасцензија04ч 03м &1000000000000180000000018,00с
Деклинација+36° 25′ &1000000000000018000000018,0″
Оддалеченост1.000 сг
Привидна величина (V)6,0
Привидни димензии (V)2,5° во должина
СоѕвездиеПерсеј
ОзнакиNGC 1499, Шарплес 220
Поврзано: Списоци на маглини
Инфрацрвена слика направена со WISE

Калифорнија (NGC 1499) — оддавна маглина во соѕвездието Персеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1499 се споменува и како LBN 756 и маглина Калифорнија.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 3 ноември 1885 година од страна на Едвард Емерсон Барнард, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 6 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1499 е од видот EN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 5 m.[2] NGC 1499 има привидни димензии од 160' х 40'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 3 с 14 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 36° 22' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1499 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 95; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2370. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1302.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]