NGC 2359

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2359
Торов Шлем
маглина
NGC 2359.jpg
Податоци од набљудување: епоха J2000
Ректасцензија07ч 18м &1000000000000003000000030с[1]
Деклинација−13° 13.8′ ″[1]
Оддалеченост11.960[2] сг
СоѕвездиеГолемо Куче
ЗнаменитостиH II-подрачје
ОзнакиGUM 4, LBN 227.66-00.09, SH 2-298, GRS 227.80 -00.20, LBN 1041, RCW 5[1]
Поврзано: Списоци на маглини

NGC 2359 (нареч. „Торов Шлем“) — оддавна маглина во соѕвездието Големо Куче, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2359 се споменува и како LBN 1041.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 јануари 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2359 е од видот EN.[3] NGC 2359 има привидни димензии од 9' х 6'.[4]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 18 м 30 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 13° 13' 30".[5]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2359 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 274; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5407. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1619.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Search Results for NGC 2359“. Astronomical Database. SIMBAD. конс. 5 October 2012. 
  2. Zhekov, S. A.. X-rays from wind-blown bubbles: An XMM-Newton detection of NGC 2359. „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society“ том  443: 12. doi:10.1093/mnras/stu1138. Bibcode2014MNRAS.443...12Z. 
  3. Запис за NGC 2359 на НАСА (англиски)
  4. Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}
  5. NGC {{{n}}}, SIMBAD, Центар за астрономски податоци во Стразбур

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:RCW