Еским (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еским (маглина)
Маглината Еским
Маглината Еским
Соѕвездие Близнаци
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 29 м 10,8 с
Деклинација + 20° 54' 45"
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
9,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,9
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 17 јануари 1787
Други ознаки PK 197+17.1, CS=10.5, Eskimo nebula

Еским или Кловновски Лик (NGC 2392 или Колдвел 39) — планетарна маглина во соѕвездието Близнаци, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Еским се споменува и како PK 197+17.1, CS=10.5, Eskimo nebula.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 17 јануари 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Еским е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,9 m.[2] Еским има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 29 м 10,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 20° 54' 45".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Еским е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 139; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1372. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1310.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]