Прејди на содржината

NGC 2100

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2100
{{{опис}}}
Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 42 м 9,1 с
Деклинација - 69° 12' 43"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
9,6
Физички податоци
Привидни димензии 2,8' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 25 септември 1826
Други ознаки ESO 57-SC25, in LMC

NGC 2100расеано ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2100 се споменува и како ESO 57-SC25, in LMC.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 септември 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2100 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,6 m.[2] NGC 2100 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2,8'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 42 м 9,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 69° 12' 43".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2100 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9163.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]