NGC 2345

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2345


Соѕвездие Големо Куче
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 h 8 m 18,7 s
Деклинација - 13° 11' 37"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид I3m
Привиден сјај
(видлив)
7,7
Физички податоци
Привидни димензии 12' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 14 февруари 1836
Други ознаки OCL 575

NGC 2345 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Големо Куче, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2345 се споменува и како OCL 575.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 февруари 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2345 е од видот I3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,7 mag.[2] NGC 2345 има само една позната привидна димензија, која изнесува 12'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 h 8 m 18,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 13° 11' 37".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2345 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 273; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5393. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1619.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]