NGC 2112

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2112


Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 53 м 45,2 с
Деклинација + 0° 24' 39"
Податоци од набљудување
Вид на тело отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид II3m
Привиден сјај
(видлив)
9,1
Физички податоци
Привидни димензии 18' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 1 јануари 1786
Други ознаки OCL 509

NGC 2112отворено ѕвездено јато во соѕвездието Орион, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2112 се споменува и како OCL 509.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 јануари 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2112 е од видот II3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,1 m.[2] NGC 2112 има само една позната привидна димензија, која изнесува 18'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 53 м 45,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 0° 24' 39".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2112 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 226; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 117. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 435.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]