NGC 2175

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2175


Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 9 м 38,6 с
Деклинација + 20° 29' 18"
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Привидни димензии 40' x 30'
Историја
Откривач Карл Кристијан Брунс
Откриена 1857
Други ознаки LBN 854, OCL 476

NGC 2175оддавна маглина во соѕвездието Орион, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2175 се споменува и како LBN 854, OCL 476.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1857 година од страна на Карл Кристијан Брунс, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2175 е од видот EN.[1] NGC 2175 има привидни димензии од 40' х 30'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 9 м 38,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 20° 29' 18".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2175 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 137; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1322. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1494.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]