Прејди на содржината

NGC 2193

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2193
{{{опис}}}
Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 6 м 17,9 с
Деклинација - 65° 5' 57"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 декември 1834
Други ознаки ESO 86-SC57, in LMC

NGC 2193расеано ѕвездено јато во соѕвездието Златна Рипка, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2193 се споменува и како ESO 86-SC57, in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 декември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2193 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 m.[2] NGC 2193 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 6 м 17,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 65° 5' 57".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2193 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8901.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]