NGC 2439

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2439

{{{опис}}}

Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 40 м 45,4 с
Деклинација - 31° 41' 33"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II3m
Привиден сјај
(видлив)
6,9
Физички податоци
Привидни димензии 9' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 28 јануари 1835
Други ознаки OCL 688, ESO 429-SC11

NGC 2439расеано ѕвездено јато во соѕвездието Крма, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2439 се споменува и како OCL 688, ESO 429-SC11.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 јануари 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2439 е од видот II3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,9 m.[2] NGC 2439 има само една позната привидна димензија, која изнесува 9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 40 м 45,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 31° 41' 33".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2439 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 362; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7106. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 62.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]