NGC 2264

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2264


Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 h 40 m 58,2 s
Деклинација + 9° 53' 44"
Податоци од набљудување
Вид на објект отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид IV3pn
Привиден сјај
(видлив)
4,1
Физички податоци
Привидни димензии 40' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 18 јануари 1784
Други ознаки OCL 495, LBN 911, Christmas Tree cluster

NGC 2264 е отворено ѕвездено јато во соѕвездието Еднорог, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2264 се споменува и како OCL 495, LBN 911, Christmas Tree cluster.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 јануари 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2264 е од видот IV3pn.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 4,1 mag.[2] NGC 2264 има само една позната привидна димензија, која изнесува 40'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 h 40 m 58,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 9° 53' 44".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2264 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 183; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 750. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 445.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]