NGC 2476

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
NGC 2476


Соѕвездие Рис
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 h 56 m 45,2 s
Деклинација + 39° 55' 40"
Положбен агол 153°
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E4
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,8'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 23 февруари 1878
Други ознаки UGC 4106, MCG 7-17-3, CGCG 207-8

NGC 2476 е елиптична галаксија во соѕвездието Рис, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2476 се споменува и како UGC 4106, MCG 7-17-3, CGCG 207-8.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 23 февруари 1878 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 31,5 cm.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2476 е од видот E4.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 mag/arcmin2.[2] NGC 2476 има привидни димензии од 1,4' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 h 56 m 45,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 39° 55' 40".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 153°.[2]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на NGC 2476 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 22260. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 69; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2964. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1329.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

Користена литература[edit | edit source]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[edit | edit source]