Прејди на содржината

NGC 2474

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2474
{{{опис}}}
Соѕвездие Рис
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 58 м 0,3 с
Деклинација + 52° 51' 44"
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 17 март 1790
Други ознаки UGC 4114, MCG 9-13-97, CGCG 262-52, KCPG 147B, NPM1G +52.0051

NGC 2474елиптична галаксија во соѕвездието Рис, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2474 се споменува и како UGC 4114, MCG 9-13-97, CGCG 262-52, KCPG 147B, NPM1G +52.0051.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 март 1790 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2474 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] NGC 2474 има привидни димензии од 0,8' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 58 м 0,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 52° 51' 44".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2474 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 22322. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 43; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3783. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 985.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]