NGC 2072

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2072

{{{опис}}}

Соѕвездие Маса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 38 м 24,5 с
Деклинација - 70° 14' 3"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x ?'
Историја
Откривач Пјетро Бараки
Откриена 18 декември 1884
Други ознаки ESO 57-SC4

NGC 2072расеано ѕвездено јато во соѕвездието Маса, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2072 се споменува и како ESO 57-SC4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 декември 1884 година од страна на Пјетро Бараки, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2072 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 m.[2] NGC 2072 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 38 м 24,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 70° 14' 3".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2072 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9167.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]