NGC 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2018


Соѕвездие Маса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 31 м 20,2 с
Деклинација - 71° 3' 58"
Податоци од набљудување
Вид на тело отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL+EN
Привиден сјај
(видлив)
10,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,9
Физички податоци
Привидни димензии 2,8' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 ноември 1834
Други ознаки ESO 56-SC141, in LMC

NGC 2018отворено ѕвездено јато во соѕвездието Маса, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2018 се споменува и како ESO 56-SC141, in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 ноември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2018 е од видот OCL+EN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,9 m.[2] NGC 2018 има само една позната привидна димензија, која изнесува 2,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 31 м 20,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 71° 3' 58".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2018 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 445; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9166.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]