NGC 2317

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2317
{{{опис}}}
Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 59 м 40,8 с
Деклинација - 7° 46' 38"
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавно-отсјајна маглина
Морфолошки вид RN+EN
Физички податоци
Привидни димензии 4' x 3'
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 20 февруари 1851
Други ознаки NGC 2316, LBN 1021

NGC 2317оддавно-отсјајна маглина во соѕвездието Еднорог, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2317 се споменува и како NGC 2316, LBN 1021.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 февруари 1851 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2317 е од видот RN+EN.[1] NGC 2317 има привидни димензии од 4' х 3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 59 м 40,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 7° 46' 38".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2317 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 273; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5380. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 653.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]