NGC 2218

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2218


Соѕвездие Близнаци
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 h 24 m 42 s
Деклинација + 19° 20' 42"
Податоци од набљудување
Вид на објект засега неутврден објект
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Едвард Џошуа Купер
Откриена 13 јануари 1853

NGC 2218 е засега неутврден објект во соѕвездието Близнаци, кој се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 јануари 1853 година од страна на Едвард Џошуа Купер, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 13,5 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2218 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 h 24 m 42 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 19° 20' 42".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2218 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 137; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1336. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1470.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]