NGC 2225

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 2225


Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 26 м 37 с
Деклинација - 9° 38' 30"
Податоци од набљудување
Вид на тело отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Физички податоци
Привидни димензии 40' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 30 јануари 1786

NGC 2225отворено ѕвездено јато во соѕвездието Еднорог, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 30 јануари 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2225 е од видот OCL.[1] NGC 2225 има само една позната привидна димензија, која изнесува 40'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 26 м 37 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 9° 38' 30".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2225 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 272; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5368. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1506.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]