NGC 2242

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 2242
{{{опис}}}
Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 34 м 7,4 с
Деклинација + 44° 46' 40"
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
15
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Физички податоци
Привидни димензии 0,37' x ?'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 24 ноември 1886
Други ознаки PK 170+15.1, CGCG 204-5

NGC 2242планетарна маглина во соѕвездието Кочијаш, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2242 се споменува и како PK 170+15.1, CGCG 204-5.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 ноември 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2242 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 m.[2] NGC 2242 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,37'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 34 м 7,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 44° 46' 40".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2242 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 67; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2940. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 696.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]