Кочијаш (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кочијаш
лат. Auriga
КратенкаAur
ГенитивноAurigae
Ректасцензија6 ч.
Деклинација+40°
Површина657 (°)² (21st)
Главни ѕвезди5, 8
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
65
Ѕвезди со планети6
Ѕвезди посјајни од 3,00m4
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг)3
Најсјајна ѕвездаКапела (α Aur) (0.08m)
Најблиска ѕвездаHD 37394
сг,  пс)
Месјеови објекти3
Метеорски дождовиAlpha Aurigids
Delta Aurigids
Соседни
соѕвездија
Жирафа
Персеј
Бик
Близнаци
Рис
Видливо на ширина од +90° до −40°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец февруари.

Кочијаш (Auriga) e соѕвездие на северното небо. Латинското име е Auriga. Едно е од 48-те соѕвездија кои ги забележал Птоломеј. Најсјајната ѕвезда е Капела.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • H. A. Rey, The Stars — A New Way To See Them. Enlarged World-Wide Edition. Houghton Mifflin, Boston, 1997. ISBN 0-395-24830-2.
  • Ian Ridpath and Wil Tirion (2007). Stars and Planets Guide, Collins, London. ISBN 978-0007251209. Princeton University Press, Princeton. ISBN 978-0691135564.
  • Richard Hinckley Allen, Star Names: Their Lore and Meaning, New York , Dover.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]