Прејди на содржината

NGC 1857

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 1857

{{{опис}}}

Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 20 м 5 с
Деклинација + 39° 20' 36"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II2m
Привиден сјај
(видлив)
7
Физички податоци
Привидни димензии 10' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 18 октомври 1786
Други ознаки OCL 428

NGC 1857расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кочијаш, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1857 се споменува и како OCL 428.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 октомври 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1857 е од видот II2m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7 m.[2] NGC 1857 има само една позната привидна димензија, која изнесува 10'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 20 м 5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 39° 20' 36".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1857 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 66; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2909. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 668.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]