Месје 37

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 37

M37 отворен кластер, извор: NOAO
M37 отворен кластер, извор: NOAO

Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 52 м 18,3 с
Деклинација + 32° 33' 11"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II1r
Привиден сјај
(видлив)
5,6
Физички податоци
Привидни димензии 15' x ?'
Историја
Откривач Џовани Батиста Ходиерна
Откриена 1654
Други ознаки M 37, OCL 451

NGC 2099расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кочијаш, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2099 се споменува и како M 37, OCL 451.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 1654 година од страна на Џовани Батиста Ходиерна, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од - cm.

Местоположба на М 37 во соѕвездието Кочијаш

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2099 е од видот II1r.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,6 m.[2] NGC 2099 има само една позната привидна димензија, која изнесува 15'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 52 м 18,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 32° 33' 11".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2099 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 98; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2410. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1459.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]