Месје 5

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 5

Слика од Sloan Digital Sky Survey
Слика од Sloan Digital Sky Survey

Соѕвездие Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 18 м 33,8 с
Деклинација +2° 5' 0""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид V
Привиден сјај
(видлив)
5,7
Физички податоци
Привидни димензии 23' x ?'
Историја
Откривач Готфрид Кирх
Откриена 5 мај 1702
Други ознаки M 5, GCL 34

NGC 5904збиено ѕвездено јато во соѕвездието Змија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5904 се споменува и како M 5, GCL 34.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 5 мај 1702 година од страна на Готфрид Кирх, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5904 е од видот V.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,7 m.[2] NGC 5904 има само една позната привидна димензија, која изнесува 23'.[2]

Местоположба на М5 во соѕвездието Змија

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 18 м 33,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +2° 5' 0"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5904 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 244; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 340. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1402.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]