Јасли (ѕвездено јато)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јасли (ѕвездено јато)


Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 40 м 24 с
Деклинација + 19° 40' 12"
Податоци од набљудување
Вид на објект расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II2m
Привиден сјај
(видлив)
3,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
3,5
Физички податоци
Привидни димензии 70' x ?'
Историја
Откривач Арат Солски
Откриена 260 п.н.е.
Други ознаки M 44, OCL 507

Јасли, познато и како Месје 44 или NGC 2632расеано ѕвездено јато во соѕвездието Рак, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2632 се споменува и како M 44, OCL 507.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 260 п.н.е. година од страна на Арат Солски, со помош на голо око, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 0,27 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2632 е од видот II2m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 3,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 3,5 mag.[2] NGC 2632 има само една позната привидна димензија, која изнесува 70'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 h 40 m 24 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 19° 40' 12".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2632 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 141; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1395. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1311.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]