Прејди на содржината

Ѕвезден облак во Стрелец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 24
Податоци (епоха J2000)
СоѕвездиеСтрелец
Ректасцензија18h 17m
Деклинација−18° 29′
Оддалеченост~10 исг (3.070 пс)
Привидна величина (V)4,6
Привидни димензии (V)90′
Физички особености
Полупречник~300
Старост220 мг
Други назнакиDelle Caustiche, IC 4715
Поврзано: Расеано ѕвездено јато

Ѕвезден облак во Стрелец (познат и како Delle Caustiche, Месје 24, IC 4715) — ѕведен облак во соѕвездието Стрелец, широк околу 600 сг, which was discovered by Шарл Месје во 1764 г. Понекогаш се нарекува Мал ѕвезден облак во Стрелец за да се разликува од Големиот облак во Стрелец сместен северно од Гама Стрелец и Делта Стрелец.[1]

Ѕвездите, јатата и другите објекти кои го сочинуваат M24 се дел од краците Стрелец или Кобилица-Стрелец во Млечниот Пат. Самиот Месје го опишал M24 како „голема магливост што содржи многу ѕвезди“ и навел пречник од 1,5°.

M24 исполнува значаен простор во длабочина од 10.000-16.000 сг. Претставува најгустото подрачје од поединечни ѕвезди видливо со двоглед, при што во едно видно поле се забележуваат дури 1.000 ѕвезди.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Crossen, Craig; Rhemann, Gerald (2004). Sky Vistas: Astronomy for Binoculars and Richest-Field Telescopes. Springer. ISBN 3211008519.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001800000018ч &1000000000000016500000016,5м &1000000000000000000000000с, −&1000000000000001800000018° &1000000000000002900000029′ &1000000000000000000000000″