Месје 110

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Месје 110

{{{опис}}}

Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 40 м 22,1 с
Деклинација + 41° 41' 7"
Положбен агол 170°
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E5
Привиден сјај
(видлив)
8,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
8,9
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 19,5' х 11,5'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 10 август 1773
Алтернативни ознаки M 110, UGC 426, MCG 7-2-14, CGCG 535-14, IRAS 00376+4124

NGC 205 е елиптична галаксија во соѕвездието Андромеда, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 205 се споменува и како M 110, UGC 426, MCG 7-2-14, CGCG 535-14, IRAS 00376+4124 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 август 1773 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 205 е од видот E5.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,1 mag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 8,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 mag/arcmin2.[2] NGC 205 има привидни димензии од 19,5' х 11,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 40 м 22,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 41° 41' 7".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 170°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 205 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2429. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 60; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2805. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 851.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]