Мегагодина

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Милион години)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мегагодина (Мг) или мегаанум или скратено, Мамерна единица за време во астрономијата, геологијата и палеонтологијата која означува милион години. Следна поголема ваква единица е гигагодината (милијарда години), а помала е килогодинаот (илјада години, т.е. милениум).

Поврзано[уреди | уреди извор]