Месје 26

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 26

{{{опис}}}

Соѕвездие Штит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 45 м 15 с
Деклинација -9° 23' 6""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I1m
Привиден сјај
(видлив)
8
Физички податоци
Привидни димензии 8' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 20 јуни 1764
Други ознаки M 26, OCL 67

NGC 6694расеано ѕвездено јато во соѕвездието Штит, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6694 се споменува и како M 26, OCL 67.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 20 јуни 1764 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6694 е од видот I1m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8 m.[2] NGC 6694 има само една позната привидна димензија, која изнесува 8'.[2]

Местоположба на М 26 во соѕвездието Штит

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 45 м 15 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -9° 23' 6"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6694 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 295; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5696. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 308.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]