Тег (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тег (маглина)
{{{опис}}}
Соѕвездие Лисица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 59 м 36,3 с
Деклинација +22° 43' 18""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
7,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
7,6
Физички податоци
Привидни димензии 6,7' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 12 јули 1764
Други ознаки M 27, PK 60-3.1, CS=13.9, Dumbbell nebula

Тег (NGC 6853, Месје 27, M27) — планетарна маглина во соѕвездието Лисица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6853 се споменува и како M 27, PK 60-3.1, CS=13.9, Dumbbell nebula.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 12 јули 1764 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Тег е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 7,6 m.[2] Тег има само една позната привидна димензија, која изнесува 6,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 59 м 36,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +22° 43' 18"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Тег е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 162; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2141. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 289.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]