Лисица (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лисица
лат. Vulpecula
Vulpecula constellation map mk.svg
Кратенка Vul
Генитивно Vulpeculae
Ректасцензија 20 ч.
Деклинација +25°
Површина 268 (°)² (55th)
Главни ѕвезди 5, 20
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
33
Ѕвезди со планети 3
Ѕвезди посјајни од 3,00m 0
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 0
Најсјајна ѕвезда α Vul (Anser) (4.44m)
Најблиска ѕвезда PY Vul
сг,  пс)
Месјеови објекти 1
Соседни
соѕвездија
Лебед
Лира
Херкул
Стрела
Делфин
Пегаз
Видливо на ширина од +90° до −55°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец септември.

Лисица (лат. Vulpecula) е не толку видливо соѕвездие на северното небо. Забележано е во 17 век, и се наоѓа во средината на летниот триаголник (астеризам составен од од сјајните ѕвезди Денеб, Вега и Алтаир).


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]