Алтаир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Алтаир
Altair.jpg
Altair.
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Орел
Ректасцензија 19ч 50м &1000000000046999000000046,9990с[1]
Деклинација +08° 52′ &1000000000000595900000005,959″[1]
Привидна величина (V) 0.77[1]
Особености
Спектрален тип A7V[1]
U−B боен показател +0.08[2]
B−V боен показател +0.22[2]
V−R боен показател 0.0[1]
R−I боен показател +0.14[2]
Променлив тип Delta Scuti[1]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv) −26.1 ± 0.9[1] км/с
Сопствено движење (μ) Рек.: 536.87[1] млс/г
Дек.: 385.57[1] млс/г
Паралакса (π) &10000000000019445000000194,45 ± &100000000000000940000000,94[1] млс
Оддалеченост 16.77 ± 0.08 сг
(5.14 ± 0.02 пс)
Апсолутна величина (MV) 2.21[note 1]
Податоци
Маса 1.79[3] M
Полупречник 1.63 to 2.03[3][note 2] R
Сјајност 10.6[4] L
Температура 6,900 to 8,500[3][note 2] K
Металичност [Fe/H] = −0.2[3]
Вртење 8.9 hours[4]
Вртежна брзина (v sin i) 240[3] км/с
Старост <109  [5] години
Други ознаки
Atair, α Aquilae, α Aql, Alpha Aquilae, Alpha Aql, 53 Aquilae, 53 Aql, STFB 10A, ADS 13009 A,BD+08°4236, CCDM J19508+0852A, FK5 745, GC 27470, GCTP 4665.00, GJ 768, HD 187642, HIP 97649, HR 7557, IDS 19459+0836 A, LFT 1499, LHS 3490, LTT 15795, NLTT 48314, PPM 168779, SAO 125122, TD1 25537, WDS 19508+0852A.[1][2][6]
Наводи во бази
SIMBAD податоци

Алтаир (Alpha Aquilae / Alpha Aql / α Aquilae / α Aql / Atair) — најсјајната ѕвезда во соѕвездието Орел и дванаесетта најсјајна ѕвезда на ноќното небо. Класифицирана е како A-тип со привидна величина од 0,77. Една е од вертексот на летниот триаголник; другите две се Денеб и Вега.[1][5][7]

Алтаир е бледо-жолта ѕвезда сместена во вратот на Орелот. Името ѝ значи „Ранетиот“, но ја викаат и „Јупитерова птица“.


Забелешки[уреди | уреди извор]

  1. From apparent magnitude and parallax.
  2. 2,0 2,1 Owing to its rapid rotation, Altair's radius is larger at its equator than at its poles; it is also cooler at the equator than at the poles.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 NAME ALTAIR -- Variable Star of delta Sct type, database entry, SIMBAD. Accessed on line 25 ноември, 2008.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 HR 7557, database entry, The Bright Star Catalogue, 5th Revised Ed. (Preliminary Version), D. Hoffleit and W. H. Warren, Jr., CDS ID V/50. Accessed on line 25 ноември, 2008.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име monnier07.
  4. 4,0 4,1 Resolving the Effects of Rotation in Altair with Long-Baseline Interferometry, D. M. Peterson et al., The Astrophysical Journal 636, #2 (January 2006), pp. 1087–1097, doi:10.1086/497981, Bibcode2006ApJ...636.1087P; see Table 2 for stellar parameters.
  5. 5,0 5,1 Altair, entry, The Internet Encyclopedia of Science, David Darling. Accessed on line 25 ноември, 2008.
  6. Entry 19508+0852, Каталог на дупли ѕвезди United States Naval Observatory. Accessed on line 25 ноември, 2008.
  7. Summer Triangle, entry, The Internet Encyclopedia of Science, David Darling. Accessed on line 26 ноември, 2008.