NGC 6906

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6906


Соѕвездие Орел
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 h 23 m 34 s
Деклинација +6° 26' 40""
Положбен агол 36°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 0,8'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 15 август 1863
Други ознаки UGC 11548, MCG 1-52-3, CGCG 399-6, IRAS 20211+0616

NGC 6906 е спирална галаксија во соѕвездието Орел, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6906 се споменува и како UGC 11548, MCG 1-52-3, CGCG 399-6, IRAS 20211+0616.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 15 август 1863 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 48 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6906 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 mag/arcmin2.[2] NGC 6906 има привидни димензии од 1,6' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 23 m 34 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +6° 26' 40"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 36°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6906 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64601. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 208; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 509. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 315.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]