NGC 6814

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6814


Соѕвездие Орел
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 h 42 m 40,5 s
Деклинација -10° 19' 28""
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
11,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,1
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 2,8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 2 август 1788
Други ознаки MCG -2-50-1, IRAS 19399-1026

NGC 6814 е спирална галаксија во соѕвездието Орел, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6814 се споменува и како MCG -2-50-1, IRAS 19399-1026.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 август 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6814 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 mag/arcmin2.[2] NGC 6814 има привидни димензии од 3' х 2,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 h 42 m 40,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -10° 19' 28"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6814 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 63545. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 297; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5728. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 294.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]