Денеб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Deneb[1]
Cygnus constellation map.png
Соѕвездието Лебед каде што се наоѓа ѕвездата Денеб.
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20 ч 41 м 25,9 с
Деклинација +45° 16' 49"
Привидна величина (V) 1.25
Особености
Спектрален тип A2 Ia
U−B боен показател −0.24
B−V боен показател +0.09
Променлив тип Alpha Cyg
Астрометрија
Радијална брзина (Rv) −4.5 км/с
Сопствено движење (μ) Рек.: 1.99 млс/г
Дек.: 1.95 млс/г
Паралакса (π) &100000000000002290000002,29 ± &100000000000000320000000,32 млс
Оддалеченост approx. 1400 сг
(approx. 440 пс)
Апсолутна величина (MV) −6.95
Други ознаки
α Cygni, Alpha Cyg, 50 Cyg, Arided, Aridif, Gallina, Arrioph, HR 7924, BD +44°3541, HD 197345, SAO 49941, FK5: 777, HIP 102098.

Денеб (α Cyg / α Cygni) е најсјајната ѕвезда во соѕвездието Лебед и има вертекс во летниот триаголник. Таа е 19-та најсјајна ѕвезда на ноќното небо, со привидна магнитуда од 1,25. Денеб е бел суперџин и е една од најлуминозните познати ѕвезди. Позната е, односно била позната, по многу други имиња, меѓу кои: Аридед, Дениб Адиге и Аридиф, кои денес се заборавени.

Наводи[уреди | уреди извор]