Прејди на содржината

Му Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Му Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 44м &1000000000085776700000008,57767с[1]
Деклинација 28° 44′ &1000000000033456700000033,4567″[1]
Прив. величина (V) 4,49[2]
Особености
Спектрален тип F6V + G2V[3]
B−V Боен показател +0,512 ± 0,007[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)+16,95[4] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +257,012[1] млс/г
Дек.: −239,009[1] млс/г
Паралакса (π)45.2207 ± 0.2383[1] млс
Оддалеченост72,1 ± 0,4 сг
(22,1 ± 0,1 пс)
Апсолутна величина (MV)2,75[2]
μ1 Лебед
Апсолутна величина (MV)2,77[5]
Апсолутна болометриска величина (Mbol)2,91 ± 0,06[6]
μ2 Лебед
Апсолутна величина (MV)4,38[5]
Апсолутна болометриска величина (Mbol)4,32 ± 0,06[6]
Орбита[7]
Период (P)789 г.
Голема полуоска (a)5,32"
Занесеност (e)0,66
Наклон (i)75,5°
Должина (Ω)110,1°
Перицентарска епоха (T)1958,0
Аргумент на перицентарот (ω)
(споредна)
145,7°
Податоци [5]
μ1 Лебед
Маса1,31 M
Полупречник1,88 ± 0,07[6] R
Површ. грав. (log g)3,93
Сјајност6,0 L
Температура6.354 K
Вртежна брзина (v sin i)11.6 км/с
Старост3,46 Гг.
μ2 Лебед
Маса0,99 M
Полупречник1,08 ± 0,05 R
Површинска гравитација (log g)4,33
Сјајност1,4 L
Температура5.998 K
Вртежна брзина (v sin i)6,4 км/с
Старост7,11[5] Гг.
Други ознаки
78 Cyg, BD+28°4169, HIP 107310, CCDM J21442+2845AB, WDS J21441+2845AB[8]
Наводи во бази
SIMBAD— μ Лебед
— μ1 Лебед
— μ2 Лебед

Му Лебед (μ Лебед, μ Cygni) — двојна ѕвезда[9] во соѕвездието Лебед. Видлива е со голо око како слаба точка со збирна привидна величина од 4,49.[2] Се наоѓа на 72 светлосни години од Сонцето, мерејќи според паралаксата,[1] и се оддалечува со радијална брзина од +17 км/с.[4]

Двоецот има орбитален период од околу 800 години, со главна полупска 5 и занесување од 0,6.[10] Главната составница,[11] со привидна величина од 4,69, е жолто-бело џуџе од класата F6V.[3] Има 35 % поголема маса од Сонцето и 188 % поголем полупречник.[6] Се врти со проектирана вртежна брзина од 9,6 км/с. Втората составница[12] е жолто џуџе со привидна величина од 6,12 од класата G2V.[3] Има сличен полупречник како Сонцето и малку повеќе маса.[6]

Утврдени се уште две составници за кои се смета дека се оптички придружнички, а не дел од самиот систем: C (прив. вел. 12,93) и D (прив. вел. 6,94).[3] Составницата D е подалечната спектроскопска двојка HD 206874 (HIP 107326), кој пак е сочинет од два подџина во рана фаза на типот F.[13]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Запис на DR2 од „Гаја“ за овој извор на VizieR.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Anderson, E.; Francis, Ch. (2012), „XHIP: An extended hipparcos compilation“, Astronomy Letters, 38 (5): 331, arXiv:1108.4971, Bibcode:2012AstL...38..331A, doi:10.1134/S1063773712050015.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Mason, Brian D.; и др. (December 2001), „The 2001 US Naval Observatory Double Star CD-ROM. I. The Washington Double Star Catalog“, The Astronomical Journal, 122 (6): 3466–3471, Bibcode:2001AJ....122.3466M, doi:10.1086/323920 Vizier catalog entry
 4. 4,0 4,1 Maldonado, J.; Martínez-Arnáiz, R. M.; Eiroa, C.; Montes, D.; Montesinos, B. (October 2010), „A spectroscopy study of nearby late-type stars, possible members of stellar kinematic groups“, Astronomy and Astrophysics, 521: A12, arXiv:1007.1132, Bibcode:2010A&A...521A..12M, doi:10.1051/0004-6361/201014948
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 Luck, R. Earle (2017). „Abundances in the Local Region II: F, G, and K Dwarfs and Subgiants“. The Astronomical Journal. 153 (1): 21. arXiv:1611.02897. Bibcode:2017AJ....153...21L. doi:10.3847/1538-3881/153/1/21.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 Fuhrmann, Klaus (2011). „Nearby stars of the Galactic disc and halo - V“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 414 (4): 2893. Bibcode:2011MNRAS.414.2893F. doi:10.1111/j.1365-2966.2011.18476.x.
 7. Pourbaix, D.; и др. (2004), „SB9: The Ninth Catalogue of Spectroscopic Binary Orbits“, Astronomy & Astrophysics, 424 (2): 727–732, arXiv:astro-ph/0406573, Bibcode:2009yCat....102020P, doi:10.1051/0004-6361:20041213.
 8. „CCDM J21442+2845AB“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 2016-04-08. (англиски)
 9. Eggleton, P. P.; Tokovinin, A. A. (2008). „A catalogue of multiplicity among bright stellar systems“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 389 (2): 869. arXiv:0806.2878. Bibcode:2008MNRAS.389..869E. doi:10.1111/j.1365-2966.2008.13596.x. Vizier catalog entry
 10. Malkov, O. Yu.; и др. (October 2012), „Dynamical masses of a selected sample of orbital binaries“, Astronomy & Astrophysics, 546 (A69): A69, Bibcode:2012A&A...546A..69M, doi:10.1051/0004-6361/201219774 Vizier catalog entry
 11. „HR 8309“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 13 January 2014. (англиски)
 12. „HR 8310“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 13 January 2014. (англиски)
 13. Abt, Helmut A (2009). „MK Classifications of Spectroscopic Binaries“. The Astrophysical Journal Supplement. 180: 117. Bibcode:2009ApJS..180..117A. doi:10.1088/0067-0049/180/1/117.