Прејди на содржината

HD 204428

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 204428
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 26м &1000000000000004500000045с[1][2]
Деклинација +52° 53′ &1000000000000005500000055″[1][2]
Прив. величина (V) 6.03[1][2]
Особености
Спектрален тип B6V[1][2]
U−B Боен показател -0.46[1][2]
B−V Боен показател -0.12[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.46 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -30 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.018 млс
Други ознаки
BD+52 2939,SAO 33434,HD 204428,HR 8218
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 204428 (BD + 52 2939, SAO 33434, HR 8218) — ѕвезда со привидна величина од 6.03, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 26м &1000000000000004500000045с и деклинација +52° 53′ &1000000000000005500000055″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.