Прејди на содржината

HD 203630

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 203630
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 22м &1000000000000041900000041,9с[1][2]
Деклинација +30° 18′ &1000000000000003500000035″[1][2]
Прив. величина (V) 6.05[1][2]
Особености
Спектрален тип K1III[1][2]
U−B Боен показател 1.07[1][2]
B−V Боен показател 1.08[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)1.07 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -25 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+29 4397,SAO 71259,HD 203630,HR 8182
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 203630 (BD + 29 4397, SAO 71259, HR 8182) — ѕвезда со привидна величина од 6.05, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 22м &1000000000000004189999941,9с и деклинација +30° 18′ &1000000000000003500000035″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.