Прејди на содржината

WR 130

Од Википедија — слободната енциклопедија
WR 130
Податоци од набљудување
Епоха 2000      Рамноденица 2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 59м &1000000000001259300000012,593с
Деклинација 31° 27′ &1000000000000901100000009,011″
Особености
Развојна фаза Волф-Рајеова
Спектрален тип WN8(h)
U−B Боен показател
Променлив тип Волф-Рајеова ѕвезда
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -3.912±0.171 млс/г
Дек.: -5.023±0.203 млс/г
Паралакса (π)0.5029 ± 0.1171 млс
Оддалеченостприб. 6.000 сг
(приб. 2.000 пс)
Податоци
Други ознаки
EM* AS 374, V* V2180 Cyg, [IC56] 50, [KW97] 41-30, JP11 5255, UBV M 44533
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

WR 130Волф-Рајеова ѕвезда во соѕвездието Лебед