WR 130

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
WR 130
Податоци од набљудување
Епоха 2000      Рамноденица 2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 59м &1000000000001259300000012,593с
Деклинација 31° 27′ &1000000000000901100000009,011″
Особености
Спектрален типWN8(h)
U−B боен показател
Променлив типВолф-Рајеова ѕвезда
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: -3.912±0.171 mas/yr
Dec.: -5.023±0.203 mas/yr
Паралакса (π)0.5029 ± 0.1171 mas
Растојаниеapprox. 6000 ly
(approx. 2000 pc)
Податоци
Други ознаки
EM* AS 374, V* V2180 Cyg, [IC56] 50, [KW97] 41-30, JP11 5255, UBV M 44533
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

WR 130Волф-Рајеова ѕвезда во соѕвездието Лебед