Променлива ѕвезда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Ѕвезда се класифицира како променлива кога нејзината привидна сјајност гледана од Земјата се менува со текот на времето, без разлика дали промените настануваат поради промена на светлината на ѕвездата или поради тоа што светлината која доаѓа од ѕвездата е блокирана на патот до Земјата. Многу од ѕвездите имаат ваква карактеристика. На пример, енергијата која ја емитува нашето Сонце варира околу 0,1% на секои 11 години од соларниот циклус.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]