Неутронска ѕвезда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Неутронска ѕвезда со насобирачки диск и гравитациона леќа. Од половите се исфрла зрачење.
Структура на една неутронска ѕвезда

Неутронска ѕвезда — вид на остаток од ѕвезда која се формира поради гравитациски колапс на масивна ѕвезда во текот на супернова од типот II, Ia, Ib, и Ic. Ваквите ѕвезди се составени речиси само од неутрони, кои се субатомски честички без електрично полнење и речиси со иста маса како и протоните. Неутронските ѕвезди се многу жешки, но не е можен понатамошен колапс поради принципот на исклучување на Паули. Овој принцип вели дека два неутрона не можат истовремено да заземат квантна состојба.

Примери за неутронски ѕвезди[уреди | уреди извор]

  • PSR J0108-1431 - најблиска неутронска ѕвезда
  • LGM-1 - првата забележана ѕвезда радио-пулсар
  • PSR B1257+12 - првата неутронска ѕвезда откриена со планета (пулсарска милисекунда)
  • SWIFT J1756.9-2508 - пулсар милисекунда со ѕвезден придружник со планетарна маса (под кафеаво џуџе)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „ASTROPHYSICS: ON OBSERVED PULSARS“. scienceweek.com. Посетено на 6 август 2004.
  • Norman K. Glendenning, R. Kippenhahn, I. Appenzeller, G. Borner, M. Harwit (2000). Compact Stars (2. изд.).CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  • „Evidence for 1122 Hz X-Ray Burst Oscillations from the Neutron-Star X-Ray Transient XTE J1739-285“. ApJL. Посетено на 28 февруари 2007.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]