Прејди на содржината

Глобула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фотографија на глобула во регионот H II IC 2944, сликана со телескопот Хабл

Глобула е темен облак од згусната прашина и гас, во кој понекогаш започнува формирање на ѕвезда. Глобулите се пронајдени во регионот H II, и имаат маса од 2[1] до 50 сончеви маси, на простор со ширина од околу една светлосна година.[2] Содржат молекуларен водород (H2), јаглеродни оксиди и хелиум, и околу 1% (од масата) силикатна прашина. Во глобулите најчесто се формираат двојни или повеќеѕвездени системи.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Michael Szpir (May–June 2001). „Bart Bok's Black Blobs“. American Scientist. Архивирано од изворникот 2003-06-29. Посетено на 2008-11-19. Bok globules such as Barnard 68 are only about half a light-year across and weigh in at about two solar massesCS1-одржување: датумски формат (link)
  2. Clemens D.P., Yun, J.L., Heyer M.H. (1991). Bok globules and small molecular clouds – Deep IRAS photometry and (C-12)O spectroscopy, Astrophysical Journal Supplement, v.75, p.877.
  3. Launhardt R., Sargent A.I., Henning T., et al. (2002). Binary and multiple star formation in Bok globules, Proceedings of IAU Symposium No. 200 on The Formation of Binary Stars. Eds Reipurth & Zinnecker, p.103.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]