Корона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Затемнување на Сонцето на 11 август 1999 година, видено од Франција

Корона е вид на атмосфера од плазма на Сонцето или друго небесно тело, која се протега милиони километри во вселената. Најлесно се гледа за време на тотално помрачување на Сонцето. Терминот доаѓа од латинското „corona“ што значи круна.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]