Списоци на ѕвезди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во продолжение следуваат списоци на ѕвезди. Тие се масивни тела од јонизиран гас во надворешната вселена, кои произведуваат или произведувале енергија преку нуклеарна фузија.

Според место:

Според име:

Според близина:

Според физичките карактеристики:

Според други фактори:

Други списоци:

Останати ѕвезди[уреди | уреди извор]

Следува список на делумно забележливи ѕвезди кои имаат посебни статии во Википедија, но не се вклучени на ниеден список од оние погоре:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]