Милисекунда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Милисекундата (од мили- и секунда; скрат. мс или ms) претставува илјадити дел (1/1000) од секундата.[1] Една милисекунда во однос на една секунда е сразмерна на секундата во однос на времетраење од 16,67 минути.

10 милисекунди (стоти дел од секундата) се нарекуваат стотинка или сантисекунда.

100 милисекунди (десетти дел од секундата) се нарекуваат десетинка или децисекунда.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „милисекунда“ — Лексикон на македонскиот јазик на офф.нет
  2. Големини и единици мерки во биомеханиката - портал „Биомеханика“ (македонски)